Imeline Teadus nr. 134 (12/2021)

2021. aasta detsembri Imelise Teaduse 100l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

LOOMADE KIIRUSREKORDID. Loomariigis ei ole aega raisata. Sellest sõltub isendi ja võibolla ka terve liigi ellujäämine. See lugu räägib loomade kiirusrekorditest. Milline loom paaritub nt maailmas kõige lühema ajaga? Kelle lõuad laksuvad kinni kõige kiiremini? Kelle süda lööb kõige kiiremini?

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

AJAS RÄNDAMINE. Universum võib olla täis niinimetatud ussiauke, mis on kosmilised otseteed läbi aja ja ruumi. Siiani on ussiaugud olnud meile nähtamatud, aga nüüd on füüsikud leidnud meetodeid, mis võivad tagada meile juurdepääsu universumi sisseehitatud ajamasinatele. Rännakud ajas ja ruumis ei pruugi enam jääda ulmevaldkonda.

AEG LÜÜAKSE SURNUKS. Kui mõistame aja olemust täielikult, mõistame ilmselt kõike. Aeg on universumi sügavaimate saladuste võti. Ent osa teadlasi leiab, et esimene samm on möönda, et aega pole üldse olemas.

SISEMINE KELL. Bioloogilised rütmid mõjutavad inimese elu väga palju ja sisemise kella rike võib su lausa hauda viia.

AJAHAMMAS INIMKEHA PUREMAS. See lugu astub ühte sammu eelmisega, ent räägib igasugustest erinevatest muutustest, mis inimkehaga vananedes toimuvad.

KALENDRITE LUGU. Aega on olnud ajast aega tarvis täpselt arvata. Kes lõid esimesed kalendrid ja kuidas jõudsime sellise ajaarvamise süsteemini, nagu praegu kasutusel on?

UUS AATOMKELL. Kõige täpsem seade, millega aega mõõta, on aatomkell. Esimene variant sellest konstrueeriti juba eelmise sajandi keskpaigas, uus aatomkell, millest see lugu pajatab, on aga nii ülitäpne, et selle hälve on 50 miljoni aasta sees vaid üks sekund.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555