Imeline Teadus nr. 130 (08/2021)

2021. aasta augusti Imelise Teaduse 92l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

MAAST PAREM. Oleme oma koduplaneedi eelisteks lugenud vedelat vett, hapnikurikast atmosfääri ja ideaalset asukohta Päikese suhtes. Uued arvutused näitavad aga, et Maa ei ole elu tekke ja arengu seisukohalt sugugi sobivaim paik universumis.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

MILLEST MÕTLED, LEMMIKLOOM? Neuroteadlased on muukimas lahti koodi, mis avab ukse loomade vaimuilma ja mõttemaailma. Värsked avastused aitavad meil arvatavasti saada uusi teadmisi ka meie endi kohta.

SEITSE INSENEERIA IMET, 3. OSA. NASA astus 1969. aastal ajaloo võimsaima raketiga Saturn V inimkonna jaoks hiiglasliku sammu. See rakett aitas inimesed esimest korda teise taevakeha, Kuu pinnale viia. Saavutust poleks sündinud, kui üks visionäärist Saksa raketiinsener poleks Natsi-Saksamaa sõjarelvade arendusest saadud teadmiste toel seda vägevat kanderaketti välja töötanud.

ROHEPÖÖRE. Neli ideed taaskasutuse asjus.

TÄNAPÄEVA ALKEEMIKUD. Füüsikutest on saanud tänapäeva alkeemikud. Ainete elektronstruktuuri uurides ja seda mõjutades annavad muidu silmapaistmatutele materjalidele imetabaseid omadusi.

FOTOSARI. Inimkätega ehitatud püramiidid ja templid kahvatuvad, kui meie koduplaneet näitab enda loodud kunsti: hiiglaslikke kristalle, „šokolaadimägesid“ ja kivist „noateri“.

HAIGE HÄÄL. Nii, nagu su hääl võib peegeldada su meeleolu, võib see aidata panna ka diagnoosi. Edaspidi analüüsib tehisintellekt nutitelefonis hääleproove, et teha kindlaks, kas sa oled haige.

VIIS MINUTIT. Lühiülevaade Golfi hoovusest.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555