Imeline Teadus nr. 125 (03/2021)

2021. aasta märtsi Imelise Teaduse 92l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

MUST AUK SAAB FILMISTAARIKS. 2019. aastal nägime esimest fotot mustast august. Nüüd tahavad teadlased kasutada ülemaailmset teleskoobivõrku, et saada video Linnutee keskmes olevast ülimassiivsest mustast august. See võib meie füüsikateadmised pea peale pöörata.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VEELOOMADE RELVASTUS. Vetesügavuste kõige hirmu­äratavamad olevused on miljonite aastate vältel oma relvastust täiuslikkuseni lihvinud ja küttimistehnikaid täiustanud – neil on halvavad mürgiharpuunid, kõike läbistavad ogad ja justkui saeketastega varustatud suud.

SA MÕTLED SÜDAMEGA. Sinu süda lööb 100 000 korda ööpäevas. Iga südamelöök võib mõjutada su aju nii, et meeled nüristuvad, valulävi tõuseb ning tunded tugevnevad. Südame ja aju omavaheline suhtlus on palju keerukam ja mõlemad osapooled mõjutavad teineteist palju rohkem, kui on seni arvatud.

EESTI KAAMERAD KUUL. Lähiaastail peaksid NASA Artemise programmi raames Kuule taas lendama inimesed. Meile teeb missioonid eriliseks see, et esimest korda võetakse Kuu peale kaasa kaks läbi ja lõhki eestimaist kaamerat, mis hakkavad olema ühele robotkäele silmade eest.

VIIMSEPÄEVALIUSTIK. Soe merevesi kahandab Suurbritannia-suurust liustikku. Kui see merre kaob, võib kogu Antarktise lääneosa kattev jääkilp kokku variseda ja maailmamere veetase tõuseb kolm meetrit. Kolme aasta pikkune ekspeditsioon peab välja selgitama, kui lähedal on katastroof ning kas see on vältimatu.

LAINEJÕUD. Roheenergia allikate otsinguil tuleks senisest sagedamini pöörata ehk pilk maailmamere poole. See lugu vaatab, missuguseid laineenergia ära kasutamise tehnoloogiaid praegu katsetatakse ja millised variandid paistavad on kõige tõhusamad.

VITAMIINITABLETID. Erinevaid vitamiinitablette on turul palju. Kui palju need tegelikult inimese tervisele kaasa aitavad ja kas inimene üldse tohiks ainult nende peale loota? Faktikontrolli rubriigis on vaatluse all kolm vitamiinitablettidega seotud levinud väidet.

BAKTERID TAPAVAD VÄHI. Uudse ravimeetodiga on võimalik bakterid saata ülitäpselt vähkkasvajate suunas teele, nii et need tabavad kasvajaid justkui mikroskoopilised torpeedod.

5 MINUTIT. Lühiülevaade heli levimisest ruumis.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555