Imeline Teadus nr. 118 (08/2020)

2020. aasta augusti Imelise Teaduse 84l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

PÖÖRANE TAGAAJAMINE KOSMOSES. Tähtedevahelises ruumis kihutavad ringi kodutud taevakehad. Võimsate teleskoopidega on leitud kaks neist läbimas ka meie enda Päikesesüsteemi. Nüüd tahetakse neile järele saata välkkiired sondid, kuna need taevakehad teavad võib-olla vastust küsimusele, kuidas elu Maale jõudis.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

INIMAJALOO KOLM SUURT KÜSIMUST. Veel mõni aasta tagasi oli meie liigi lugu lihtne. Inimene tekkis Aafrikas, rändas sealt välja teistele mandritele ja vallutas maailma. Viimaseil aastail on arheoloogiline leiumaterjal kogu meie evolutsiooni kahtluse alla seadnud ning vähe sellest, küsitavaks on muutunud isegi maailmajagu, kus inimene välja kujunes. Olukorras peavad selguse looma uudsed meetodid, mida kasutades saavad teadlased rännata miljonite aastate taha ning heita valgust meie kaugete esivanemate ellu. Sellest, kuidas neile küsimusi vastuseid otsitakse, räägib augustinumbri pikk põhilugu.

LOOMARIIGI TÕELISED ELLUJÄÄJAD. Kiskja elu pole lihtne. Eriti siis, kui ta soovib oma päevamenüüsse lisada mõne sellise looma või linnu, kes on tõeline enesekaitse spetsialist. Mõni niisugune võib tulistada röövlooma mürgise verega, mõni sööstlaskub vaenlase eest kivina läbi õhu maapinna poole ning mõni võib otsustada katta end roojast turvisega. Selles loos vaatleme erinevate loomaliikide ainulaadseid võimeid end kiskjate eest kaitsta.

HORMOONTABLETT VIIB LENNUVÄSIMUSE. Pikk lend ajab aju sisemise kella sassi. Peale lihtsalt segaduses olemise võib rikkis sisekell suurendada depressiooni ja muude haiguste riski. Välja töötamisel on meetod, millega saab kohandada inimese ööpäevast tsüklit kohe pärast seda, kui ta on uude ajavööndisse maandunud.

RAHA KADUMINE. Kui praegu on mündid ja sularaha tasapisi, ent kindlalt kasutusest kadumas, siis tulevikus lähevad sama teed ka plastkaardid. Raha kui kontsept siiski ei kao, ent maksevahendite tulevik saab olema teistsugune. Missugune?

KÜLMUTATUD ÕHK. Tõelise elektrienergeetilise rohepöörde toimimiseks on vaja leida viis, kuidas roheenergiat efektiivselt salvestada. Britid on leiutanud viisi, kuidas püüda näiteks tuuleenergia veeldatud õhku.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555