Imeline Teadus nr. 116 (06/2020)

2020. aasta juuni Imelise Teaduse 92l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

ELAVAD SURNUD. Juuninumbri kaanel on lugu sellest, missugused protsessid jätkuvad inimkehas pärast seda, kui süda on löönud oma viimase löögi. See ei tähenda sugugi, et eluga seotud protsessid on otsa lõppenud: ajus liiguvad elektriimpulsid, keha rakud rühmavad tööd teha ja käed võivad liikuda veel mitu kuud pärast surma.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

TÕELINE DRAAKON. Komodo varaan on koletislik roomaja, keda võib täie õigusega draakoniks nimetada. Varaan ei veritse selliselt, nagu teised loomad, tema lõualuus on mürginäärmed ja ta ainevahetus sarnaneb pigem imetaja kui roomaja omaga. Teadlased on nüüd uurinud selle ainulaadse sisaliku DNAd ning lahendanud mitu kaua püsinud mõistatust.

INTERSTELLAR PROBE. Praegu veel idee tasandil ja projekteerimislaual eksisteeriv tähtedevaheline sond Interstella Probe peaks kõigest 50 aastaga läbima 150 miljardit kilomeetrit, et uurida tähtedevahelist ruumi. Kosmosesondi jaoks piisava kiiruse saamiseks on vaja maailma võimsaimat raketti ja julget manöövrit Päikese lähedal.

FOTOSARI - ÖINE PIDUSÖÖK. Igal öösel tulevad merevee sügavamatest kihtidest üles kõikvõimalikud iseäralikud kalad ja mereloomad, et osaleda hiiglaslikul pidusöögil. Mõni eelistab planktonit, ent teised pistavad nahka teisi külalisi.

JAMES BOND. Superagent 007 filmidest on teada ridamisi kõikvõimalikke erakordselt leidlikke kurikaelu, kes on kasutanud kõikvõimalikke imetabaseid relvi, et Bond vagaseks teha ja maailm vallutada. Ent läbi aastakümnete filmides näidatud tehnoloogilised lahendused on nüüd kasutusse võetud hoopis inimestele abiks.

FAKTIKONTROLL. E-sigaret vs tavaline sigaret.

FOTOSARI. Tähtede ohtlik elukäik sünnist surmani.

TEADUSE ARHIIVIDEST. Kreeka päritolu Vana-Rooma tohter Galenos tegi operatsioone, mis enne teda olid mõeldamatud. Galenose pärand meditsiini arendajana oli ülimalt mõjukas ja ta püsis autoriteedina praktiliselt keskajani välja.

ATMOSFÄÄRIJÕED. Vesine ilmastikunähtus kollitab maailma läänerannikuid üleujutustega. Varasemalt pole sellest liiga palju teatud, alles viimase paari aastakümne jooksul on meteoroloogid seda paremini uurida saanud.

KÄNGURU. Matemaatikavõistlus tuli sel kevadel sootuks teistsugusena. Ajakirjast leiad nii mõnegi Känguru võistluse stiilis ülesande.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555