Imeline Teadus nr. 115 (05/2020)

2020. aasta mai Imelise Teaduse 92l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

Dragonfly Titanile laskumas ja pärast proovide võtmist järgmisse uurimispaika lendamas. (NASA via AP)  
Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

KALLID TILGAD. Mainumbri kaanelugu räägib sellest, et kolmandik meie planeedi elanikest on kimpus joogiveepuudusega. Kõik pole siiski lootusetu: teeme juttu mitmetest uutest insenertehnilistest lahendustest, mille abiga on võimalik merelaineist, reoveest ja nii mõnestki muust pealtnäha mõeldamatust allikast joodav vesi kätte saada.

KOSMILINE VISIOON. Saturni kuu Titan on üks põnevamaid kohti Päikesesüsteemis. See on ainus taevakeha Päikesesüsteemis peale Maa, mille pinnal on teada veekogud - õigemini metaanikogud, kuna neis pole mitte vesi, vaid vedel metaan - ja see on ka üks huvitavamaid kandidaate maavälise elu otsimisel. Just selleks otstarbeks saadab NASA Titanile luurama sondi nimega Dragonfly.

NIPID JA TRIKID. Hüpnotiseeriv rütm ning tunne, et su aju on plahvatamas ja sa oled oma kehast väljumas. Teadus on valmis sind juhendama, kuidas käituda suguakti ajal, ja ühtlasi tõestama, et seks on palju enamat pelgast meelelisest naudingust.

FOTOSARI - ÖINE PIDUSÖÖK. Igal öösel tulevad merevee sügavamatest kihtidest üles kõikvõimalikud iseäralikud kalad ja mereloomad, et osaleda hiiglaslikul pidusöögil. Mõni eelistab planktonit, ent teised pistavad nahka teisi külalisi.

FAKTIKONTROLL. Paljude lemmikjooki kohvi ümbritseb terve hulk müüte

KVANTMIKROFON. Maailma vaikseim heli on seni olnud ainult teoreetiliselt kuuldav, kuid nüüd on välja töötatud mikrofon, mis suudab vastu võtta ka üksikuid heli osakesi – foononeid. Selliseid mikrofone saaks kasutada nii kvantarvuteis kui ka kirurgias.

MÕTTEKOHT. Teadlased on üritanud aastasadade jooksul elu definitsiooni välja selgitada ja selgelt sõnastada. Nüüd loodetakse vastus leida laboriseinte vahel, kus elu nullist uuesti luuakse.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555