Imeline Teadus nr. 114 (04/2020)

2020. aasta aprilli Imelise Teaduse 100l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VIIRUS SEISKAS MAAILMA. Ajakirja kaanelugu on pühendatud Hiinast alguse saanud ja tänaseks üle maailma levinud uudsele koroonaviirusele SARS-CoV-2. Lugu räägib sellest, kuidas viirus alguse sai ja millised on arstide võimalused selle levikule piir panna ning vaktsiin välja töötada.

EKRAANIMÜÜDID. Imeline Teadus võtab vaatluse alla viis müüti, mis on seotud nutiseadmetega, ja annab neile teaduslikust seisukohast hinnangu - kas need levinud arvamused peavad vett või mitte?

KONTAKT. Teadlased soovivad kaugete planeetide elanikega kontakteerumises aktiivsemad olla, mitte lihtsalt pelgalt oodata, millal meid "avastatakse". Selleks, et tulnukatele neile mõistetavaid sõnumeid saata, on mitmesuguseid erinevaid vahendeid ja neid plaanitakse nüüd ka kasutada.

INIMESE ANATOOMIA. Uue teadusprojekti raames on plaanis luua nn rakuatlas, milles oleks kaardistatud kõik inimese kehas leiduvad rakud. Tegelikult on veel tänagi inimkeha ja selles leiduv arstidele ja teadlastele kaunikesti tundmatu maa.

LIIV. Insenerid hoiatavad: liiv ja kruus hakkavad tasapisi maailmast otsa lõppema, kuna mõlemat ressurssi on sedavõrd palju betooni valmistamiseks ja tee-ehituseks kasutatud. Kust saada uut liiva? Vastus võib peituda kõrbeis, kuid tavaline, töötlemata kõrbeliiv ei ole kasutamiseks siiski sobilik.

PÄIKESEPANEEL. Uudse tehnoloogiaga paneeli abiga on võimalik elektrienergiat saada ka öösel.

FOTOSARI. Prantsusmaal asuvas sääselaboris hautakse iga päev välja tuhandeid sääsevastseid, keda toidetakse erinevate haigustekitajatega nakatatud verega. Kõik selle nimel, et uusi vaktsiine ja ravimeid välja töötada.

INTERVJUU TEADLASEGA. Küsimustele vastab keeleteadlane Miina Norvik.

KLEMMID AJUS. Uudne tehnoloogia võimaldab ajju siiratud elektroodide abil lihtsalt mõtte jõul erinevad seadmed liikuma panna. PEEGELUNIVERSUM. Aeg käib tagurpidi, ülal on all ja valgus on pimedus. Mõne füüsiku arvates on meie universumil peegelpildis kaksik. Uute katsetega kavatsetakse nüüd hüpoteesi tõestama hakata ja avada uks ümberpööratud maailma.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555