Imeline Teadus nr. 109 (11/2019)

Imeline Teadus nr. 109 (11/2019)

2019. aasta novembri Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. Uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. Uudiseid eesti teadlaste töölaualt.

VIIMANE PEATUS ENNE MAAILMALÕPPU. Novembrinumbri kaaneloos võtab Imeline Teadus ette kaks stsenaariumi, negatiivse ja positiivse. Esiteks vaatleme, milline võib olla elu Maal aastal 2099 siis, kui kliima soojenemine ja kasvuhoonegaaside atmosfääri paiskamine praeguses tempos jätkub, ja teiseks kirjeldame seda, milline on elu Maal, kui suudame kliima soojenemist soodustavatele teguritele siiski piiri panna.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

LOODUSE ELEKTRIKUD. Maailmas on terve hulk loomi, kellel on elektrilised omadused. Neist vast tuntuim on elektriangerjas, aga tegelikult on elektrielunditega olendite seas ka imetajaid, putukaid ja kahepaikseid. Neid võimeid kasutatakse saagi püüdmiseks ja vaenlaste tõrjumiseks.

VALURAVI. See, kui tugevana me valu tajume, ei ole tegelikult seotud ainult valuallika intensiivsusega. Valu tundmine on paljuski individuaalne ja seoses isegi sellega, kui tugevat valu me enne haiget saamist ootame. Seetõttu on aju tegelikult ka parim valuvaigisti - võib isegi öelda, et valu on võimalik "minema mõelda".

F1 OHUTUSE AJALUGU. Vormel 1 tähistab järgmisel aastal oma 70. sünnipäeva. Wroclavi ülikoolis F1-ajaloo teemalise teadustöö kaitsnud Silvy Selbak kirjutab võistlussarja esimestest aastakümnetest, mil ohutust ei peetud praktiliselt millekski ja surma saamise võimalus võidusõidurajal oli täiesti aktsepteeritav risk.

LINNUTEE SÜND KAOSEST. Novembrinumbri pikem kosmoselugu räägib sellest, kuidas meie kodugalaktika Linnutee sündis - uute teooriate kohaselt on sünnilugu varem arvatust oluliselt erinev.

LAHING AJU NIMEL. Sarja neljandas osas räägime ajupõrutusest ning sellest, et sellega kaasnevate sümptomite vastu võib abi olla kanepist.

5 MINUTIT. Lühiülevaade maitsmis- ja haistmismeele toimimisest.

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele.

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555