Imeline Teadus nr. 106 (08/2019)

Imeline Teadus nr. 106 (08/2019)

2019. aasta augusti Imelise Teaduse 92-l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE. lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED. uuemate teadusuuringute tulemused.

OLE KURSIS. uudiseid Eesti teadlaste töömailt.

NÄGU ON SU SALARELV. Darwin oli esimene, kes inimese nägu teaduslikust vaatenurgast uuris. Tänapäeval jätkavad teadlased uurimist, kuidas me kasuta­me oma nägu manipuleerimiseks, valeta­miseks ja emotsioonide peegeldamiseks.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

100 AASTAT ESIMESEST LENNUST ÜLE ATLANDI. Esimesest vahemaandumisteta lennust üle Atlandi ookeani sai juunis sada aastat. See lennureis õnnestus õige napilt. Tänapäeval on reis üle Atlandi tavaline, ent ses vallas on tulekul suured muutused. Tulevikulennukid võivad hakata lendama viiekordse helikiirusega, tehes maakerale kümme tiiru peale, paagis üksnes liiter vett.

LAHING AJU NIMEL. Uues viieosalises artiklisarjas vaatleme seda, milliste haiguste ja vaevustega inimaju peab rinda pistma ning millised on uued ravimeetmed, mida teadlased ja arstid nende leevendamiseks kasutavad ja on kasutusele võtmas. Esimese osa teemaks ajuvähk ja selle ravimine immuunrakkudega.

MIKS ON EESTI TEED NII KÕVERAD? Külalisautor Andres Seene Maanteemuuseumist kirjutab sellest, kuidas on Eesti teedevõrk kujunenud ja miks on see just sellise ilmega nagu see on, samuti teederemondi ajaloost läbi aastakümnete.

TÕDE VÕI VALE? Kas skafandrita inimene plahvatab avakosmoses? Kas me jääme kosmoses reisides nooremaks? Need ja teised müüdid on luubi all loos, mis keskendub enamlevinud müütidele, mis on inimese kosmoses viibimisega seotud.

MÕTTEKOHT. Kas eimiski on olemas? Filosoofid ja füüsikud on selle küsimusega juba aastatuhandeid pead vaevanud, augustinumbri Imelise Teaduse pikem arutlev lugu jõuab ehk ka vastuse välja pakkud.

RAADIOPURSKED. Salapärased energiarikkad raadiosähvakad kaugelt kosmosest panevad astronoomid ja füüsikud kukalt kratsima.

FOTOSARI. Suured loomad üldiselt teiste suurte liikide esindajatega riidu ei kisu, kuid on erandeid.

5 MINUTIT. Lühiülevaade äikese tekkest

KÜSI MEILT. Teadus vastab lugejate küsimustele

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555