Imeline Teadus nr. 104 (06/2019)
2019. aasta juuni Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:
KIRJUTA MEILE: lugejate kirjad ja kommentaarid
AVASTUSED: uuemate teadusuuringute tulemused (6 lk)
OLE KURSIS: uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)
DINOSAURUSED VS KROKODILLID: tervelt 50 miljonit aastat valitses Maad nüüdseks unustusse vajunud ürgkrokodillide armee. Kuid äärmuslikud kliimamuutused kukutasid krokodillid troonilt. Plats oli puhas ja toiduahel sai uued hirmuäratavad kuningad - dinosaurused. (6 lk)
SUPERMETALL: tavaliselt gaasina tuntud vesinik muutub tohutu rõhu all uskumatute omadustega metalliliseks aineks. Teadlastele on metalliline vesinik aastakümneid üksnes teoreetiline materjal olnud, ent nüüd on nad selle imeaine valmistamisele üsna lähedal. See oleks ülivõimas energeetiline läbimurre. (8 lk)
MEDITSIINI ÄÄREALAD: alternatiivmeditsiinist kõnelevas viieosalises sarjas lahkame erinevate tavameditsiinist välja jäävate võtete efektiivsust ja teaduspõhisust. Neljandas osas on luubi all hüpnoos (6 lk)
JOOKSUAEG: uimastavad süstid, pisikesed iluaiad ja sensuaalsed tantsusammud – jooksuajal pole isaste loomade ja lindude leidlikkusel piire, kui nad üritavad emastele muljet avaldada. (8 lk)
MÕTTEKOHT: UNI: miks me üleüldse magame? Kuidas on võimalik, et see, et me tervelt kolmandiku igast ööpäevast teadvuseta olekus veedame, saab meie organismile evolutsiooniliselt mingisuguseks eeliseks olla? (8 lk)
KOSMOSELIFT: jaapanlastel on idee, et Maalt võiks kosmosesse küündida 96 000 km pikkune ülitugevatest süsiiniknanotorukestest tross, mida mööda saaks sõida kosmoselift. (4 lk)
FOTOSARI: pilguheit Päikesesüsteemi planeetide väikestele, truudele kaaslastele ehk kuudele. (6 lk)
INIMORGANISM: Lühiülevaade inimese elunditest (2 lk)
KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)
NUPUTAMISÜLESANDED
JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS