Imeline Teadus nr. 98 (12/2018)

Foto: Shutterstock

2018. aasta detsembri Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemate teadusuuringute tulemused (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)

HIIDRAKETID TULEVAD TAGASI: Sellest ajast saati, kui Saturn V peaaegu pool sajandit tagasi viimati kosmoses käis, pole sama võimsaid kanderakette Maalt startinud. Nüüd puhuvad muutuste tuuled ja valmimas on terve uus põlvkond üliraskeid kanderakette, mis toimetavad inimese Kuule ja Marsile ja võimaldavad ka asteroididele kaevandusi luua. (8 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

DIAGNOSTIKA: arstid oskavad nüüd lõhna järgi haigusi tuvastada. Olgu tegu mõne vähitüübi või Parkinsoni tõvega, igal haigusel on oma spetsiifiline lõhn ja elektroonse ninaga saab õige ruttu paika panna, mis inimest täpselt vaevab. Haiguslõhnade andmepangas on praegu veel üsna vähe sissekandeid, aga nende lisandumise puhul on lõhnadiagnostika lihtne ja kiire abivahend, mis võib elusid päästa. (4 lk)

KODANIKUTEADUS: selles pikemas ülevaateloos tutvustame hulka erinevaid rakendusi, mille abil saad teadlasi aidata. Näiteks linde loendades, valgusmüra registreerides, kosmosest planeete otsides ja nii edasi – see kõik on võimalik sinu enda nutifoniga ning lõbusate ja haaravate mängudega saad tõsiteadlasi aidata. (8 lk)

AHVID SEILASID AAFRIKAST AMEERIKASSE: evolutsiooniteadlased on pikalt pead murdnud, kuidas küll Lõuna-Ameerika ja Aafrika ahvidel saab sama eellane olla, kui kahe mandri vahel haigutas mäslevate lainetaga ookean. Nüüd on pinnale jäämas teooria, mille järgi läksid ürgsed ahvid Aafrikast teisele mandrile vapralt parvetades. (6 lk)

IGAVENE ELU: seekordses kaaneloos räägime sellest, kuidas vananemisele pidurit tõmmata. Seni on seda võetud kui paratamatust, aga usutavasti on lapsed, kes elavad 150- või 200-aastaseks, praeguseks juba sündinud. Milles ülipika või lausa igavese elu võti siis õieti seisneb? (8 lk)

AJJUTRENN keskendub oma eelviimases osas loogilise mõtlemise arendamisele. (6 lk)

FOTOSARI: Loomariik valmistub talveks (4 lk)

TULEMÄED: Lühiülevaade sellest, kuidas vulkaanid toimivad (2 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555