Imeline Teadus nr. 91 (05/2018

Foto: Shutterstock

2018. aasta mai Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED: Uuemate teadusuuringute tulemused. (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt. (2 lk)

LEND PÄIKESELE: Päikese atmosfäär on kuumem kui selle pind, kuid see ei klapi füüsikaseadustega. Seepärast saadab NASA esimest korda sondi otse plasmapõrgusse, et lahendada meie tähe viimased kuumad mõistatused. ( 6 lk)

VÕITLUS LIBAUUDISTEGA: Teadlastel pole kahtlustki: jah, ülemaailmne soojenemine on fakt ja loomulikult pead sa oma lapsi vaktsineerima. Sellest hoolimata kuuleme, kuidas riigijuhid, blogijad ning eri huvirühmad väidavad risti vastupidist. Miks? Sest tõe nimel peetavas võitluses on teaduse positsioon ülimalt nõrk. Õigus jääb sellele, kes kisab kõige kõvemini.

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

Vaatleme põhjalikult, kuidas said alguse vandenõuteooriad vaktsiinide väidetava ohtlikkuse kohta ning millised taustajõud toidavad avalikus debatis kahtlusi kliimasoojenemise kohta. Anname nõu allikakriitiliseks lähenemiseks (teadus)uudistele ning refereerime kõige jaburmaid internetivõltsinguid. (20 lk)

LENNUÕNNETUSED: Veel mõne aastakümne eest kukkusid lennukid tihti alla ja tuhanded inimesed kaotasid elu. Kirjutame sellest, kuidas rängad lennuõnnetused on andnud tõuke lennuohutuse edasiseks parandamiseks. Näiteks Malaisia reisilennuki salapärase kadumise järel on sündimas satelliitjälgimissüsteem, mis ei lase enam ühtki lennukit silmist.  (8 lk)

POLAARMERED 5 MINUTIGA: Polaarmered – Põhja-Jäämeri ja Lõuna-Jäämeri – on kõige vähem uuritud mered. Selle põhjuseks on mõistagi karmid ilmaolud: pakane, paks merejää ja tugevad tormid. Huvi nende polaaralade vastu on suur, sest merede all arvatakse asuvat suured naftamaardlad. Merede jääkatte varieeruvus mõjutab ka Maa võimet päikesevalgust tagasi peegeldada ning on seepärast oluline osa kliimasüsteemist. Võtame olulisema nende merede kohta kokku kiirülevaates. (2 lk)

LINNALOOMAD: Maailma suurlinnad laienevad üha, tungides loomade ainuvaldustesse. Kohanemisvõimelistele liikidele pakuvad kivilinnad Rootsi laua laadseid uudseid võimalusi. Naudi fotoreportaaži metsloomadest linnadžunglis. (4 lk)

MÕTETE LUGEMINE: Ajuskanneri ja vast loodud tehisintellektiga said USA teadlased „lugeda“ isegi keerulisimaid mõtteid. Peagi osutub tänu uuele meetodile võimalikuks arvutite juhtimine pelgalt mõtte jõul. (4 lk)

TÜÜTU HERPES: Suunurk kõditab ja jalgevahe sügeleb, kui vohama lööb herpes. Selle viirusega pistab rinda neli miljardit inimest. Uus vaktsiin peatab haiguse tugevaima relva ja ravib miljardid nakatunud inimesed viimaks terveks. (6 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele. (6 lk)

KATSELABOR: Proovime liitreaalsusprille. (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555