Imeline Teadus nr. 87 (01/2018)

Foto: Shutterstock

2018. aasta jaanuari Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid.

AVASTUSED: Uuemate teadusuuringute tulemused. (6lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt. (2lk)

PÄIKESESÜSTEEMI KAKSIK: Külm täht ja seitse väikest kiviplaneeti – nõnda võib iseloomustada hiljuti leitud tähesüsteemi, mille astronoomid on kuulutanud kümnendi suurimaks avastuseks eksoplaneetide vallas. Seitsmest planeedist kolmel võib eksisteerida ka elu. (8 lk)

SÖÖDAV PAKEND: Hauka hamburgerit ilma seda paberist välja võtmata või viska pakend südametunnistusepiinadeta minema. Poeriiulitele on jõudmas uued pakendid, mis lagunevad looduses või sinu kõhus ülikiiresti. (4 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

KAUGE EELLANE: Läbi mikroskoobiläätse jõllitab vastu kivistunud nägu. See pentsik kivistis Saccorhytus annab teadlastele nüüd võimaluse heita pilk inimese 540 miljoni aasta pikkuse evolutsioonilise teekonna algusse. (6 lk)

KODULABOR: Lase pärmil õhupall täis puhuda, valgusta pliiatsisüdamiku abil pimedat tuba ning uuri kosmilisi osakesi oma kodus! (4 lk)

TORUPOST: Postiljonid ja kullerid raiskasid 19. sajandil hinnalist aega liiklusummikutes istumisele. Tähtsad sõnumid jõudsid kohale liiga aeglaselt. Seepärast töötasid ettevõtlikud insenerid välja torudest ja suruõhust süsteemi, mis hakkas metropolides posti jagama. (4 lk)

TAPPEV SUDU: Maailma metropolid on mähkunud mürgistesse gaasidesse. Uuemad leiutised muudavad võimalikuks autode heitgaaside ning tehaste korstnatossu peaaegu täieliku puhastamise ohtlikest osakestest. See võib igal aastal päästa varajasest surmast 7,2 miljonit linlast. (10 lk)

GRIPP RÜNDAB: Aevastused, palavik ja tatine nina – käes on jälle gripihooaeg. Igal aastal haigestub sellesse tõvesse miljoneid inimesi. Arstid püüavad nakkust vaktsineerimistega küll peatada, ent gripiviirus on meistermuunduja ning petab väikeste mutatsioonide abil keha kaitsesüsteemi ära. (4 lk)

VÕTMELIIGID: Kogu meie planeedi tulevik oleneb mõne üksiku liigi käekäigust. Vetikad, mesilased ja teised võtmeliigid hoiavad töös suuri ökosüsteeme, kuid nende jaks võib lõppeda. (6 lk)

VETIKAVABRIKUD: Teadlastele ei ole vetikad pelgalt halvasti lõhnav roheline nuhtlus meres. Need pisiorganismid on jätkusuutlikud biovabrikud, mis suudavad päikesevalguse, vee ja süsi­happegaasi abil toota haruldasi aineid lausa tööstuslikus mastaabis. (6 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele. (6 lk)

KATSELABOR: Kas võtmeid saab otsida Bluetooth`i abil? (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Reklaamiosakond
ReklaamiosakondTel: 667 0105