Imeline Teadus nr. 81 (7/2017)

Foto: NASA

2017. aasta juulikuu Imelise Teaduse 100 leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemad teadusuuringute tulemused (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)

ROBOTKIRURG: Esimest korda ajaloos teostas robot operatsiooni nii kindla käega, et vilunud kirurgidki peavad tunnistama lüüasaamist. Tänu sellele läbimurdele usuvad teadlased, et tulevikus võtavad robotid skalpelli arstidelt täiesti üle, opereerides patsiente kiiremini, täpsemini ja valutumalt. (6 lk)

VEEALUSED TUNNELID: Norra insenerid kavandavad fjordide ületamiseks tunneleid, mis asuksid 30 meetri sügavusel vee all. Seesugused ujuvad tunnelid oleksid nii tugevad, et peavad vastu isegi kokkupõrkele allveelaevaga. (6 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VAKTSIINIMÜÜDID: Kas vaktsiinidel on ohtlikke kõrvalmõjusid? Sel teemal ringleb palju müüte. Tegelikult on vaktsiinidega seotud riskid minimaalsed, võrreldes jubedate haigustega, mille eest need kaitsevad. (4 lk)

MAMMUTITE ELLUÄRATAMINE: Viimase kümne aasta jooksul on maapõuest välja ilmunud ainulaadseid mammutimuumiaid. Teadlased kavatsevad neid hästi säilinud leida ning uusimaid insenergeneetika meetodeid kasutada mammutite ellu äratamiseks. (10 lk)

KODULABOR: Teeme suhkrust tahmamao. (2 lk)

TEADUS TOUR DE FRANCE`IL: Tugevast treeningust ja heast koormustaluvusest jääb väheks, kui eesmärgiks on seatud Toud de France`i võitmine. Teadlased sillutavad ratturite teed suurvõistluse pjedestaalile, muutes rattad sulgkergeks, vähendades nende õhutakistust ning tõhustades trennimeetodeid. (8 lk)

TEADLASED LOOVAD SÜNTEETILIST ELU: Ühes USA laboratooriumis nägi esimest korda ilmavalgust sünteetiline eluvorm, mida pole kujundanud evolutsioon, vaid inimmõistus. (4 lk)

SÜVAMERE SALADUSED: Maakera temperatuur tõuseks 36 kraadi, kui selle ookeanid ei omastaks suuremat osa kliimasoojenemise efektist. Maailmamerest oleneb, kas Maa jääb elukõlblikuks ka tulevikus. Sestap on teadlased võtnud tõsiselt käsile ookeanide uurimise, sondeerides neid tuhandete allveedroonidega. (6 lk)

LENNUNDUSE LÄBIMURDED: Kõrvulukustava möirgega kuulutas reaktiivmootor uue ajastu algust lennunduses. Reisijate arv kasvas hüppeliselt ning õige pea said nad soovi korral nautida isegi ülehelikiirusega lendamist. (6 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUTIKAD ASJAD: Uudistooted ja nutividinad (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130