Imeline Teadus nr. 79 (5/2017)

Foto: Wikimedia Commons

2017. aasta maikuu Imelise Teaduse 100 leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemad teadusuuringute tulemused (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)

IGAVESTI NOOR: 120 aasta pikkune elu kehas, mis on kuni lõpuni nooruslik, tugev ja ergas. Just selline eesmärk on uuringutel, mis tegelevad vananemise pidurdamisega. (6 lk)

KÜLM SÕDA ARVUTIJÕUDLUSE PÄRAST: Üksteise tugevust hinnates on suurriigid hakanud tuumarelvade megatonnide asemel kalkuleerima arvutite protsessorivõimsusi. Superarvutitega saab simuleerida kõike: keha väikseimast rakust kuni tugevaimate loodusjõududeni. Peagi toovad insenerid arvutijõudluse võidurelvastumisse uue relva – kvantkompuutri. (6 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

PUTUKATE KAITSERELVAD: 100 miljonit aastat tagasi sibas ringi üks tilluke putukas, keda kattis väljaheidetest ja surnud koejäänustest tekkinud kaitsekest. Sellest ajast on tema järeltulijad arendanud üha keerulisemaid enesekaitsevõtteid, sest elu pisikese sitikana on tulvil ohte. Putukate evolutsiooni käigus on sündinud isegi looduslik keemiarelv. (8 lk)

EESTI PUUGID: Möödunud suvi ja lõppenud talv olid puukidele soodsad. Seega tasub tänavu puukide suhtes olla eriliselt ettevaatlik. (3 lk)

SÜVAMERE ASUKAD: Igal aastal jääb süvamereuurijate kaamerate ette uusi ja tundmatuid elukaid. Bioloogid oletavad, et praeguseks oleme kohtunud vaid kolmandikuga neist liikidest, kes meres elavad. Aeg-ajalt silmavad teadlased olendeid, kes justkui polegi siitilmast. (8 lk)

KOHUTAV UNITÕBI: Surmava gripiviiruse järellainetusena hakkas märatsema veel üks painajalik tõbi. 1920. aastail tappis see ligi miljon inimest ja muutis teise miljoni tardunud kujudeks. Mõistatuslik haigus paiskas inimesed aastakümneiks okasroosikeseunne ning arstid ei tea tänini, millest see oli põhjustatud. (6 lk)

KODULABOR: Alarõhk surub plekkpurgi kokku. (2 lk)

VIIES FUNDAMENTAALJÕUD: Ungari teadlased usuvad, et nägid lihtsas laboriseadmes saladuslikku tumeaineosakest, mida hirmkallis suur osakestepõrguti pole seni suutnud tabada. (6 lk)

KUUMUS KIUSAB: Maailma palavaimates piirkondades muutub kuumalõõsk aina ekstreemsemaks. Teadlased hoiatavad, et kui globaalse soojenemise vastu kiireid samme ei astuta, on peagi nii mõnegi riigi kliima elamiskõlbmatu. (4 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUTIKAD ASJAD: Uudistooted ja nutividinad (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555