Imeline Teadus nr. 78 (4/2017)

Foto: Shutterstock

2017. aasta aprillikuu Imelise Teaduse 100 leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemad teadusuuringute tulemused (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)

KEHA RASVASED NÕKSUD: Kas oled „päästerõngast“ vöö ümber tüdinud? Ära dieediga siiski üle pinguta. Teadus¬uuringud osutavad, et keha rasvavarud lausa kubisevad tüvi-rakkudest, mis suudavad parandada kõike alates kroonilistest haavadest kuni kahjustunud südameni. Seega polegi põhjust rasva pidada keha suurimaks patuoinaks. (6 lk)

FILMITRIKK MEDITIINI TEENISTUSES: Filmitegelane Guglunk muutus elavaks, kui filmimehed õppisid arvutiga loodud tegelaskuju valgustama loomuliku valgusega. Nüüd on arstidel sama meetodiga võimalik luua loomutruid kolmemõõtmelisi vaateid inimese sisemusest, et sealsest olukorrast selgem ülevaade saada. (6 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

SÜVAMERE SALADUSED: Kosmoses on käinud rohkem inimesi kui nelja kilomeetri sügavusel vee all. Süvameri on Maa kõige vähem uuritud keskkond ning on teadlaste jaoks

veel siiani suur mõistatus. Ookeanide sügavustes võib leiduda tuhandeid tundmatuid loomaliike ning samuti vastuseid küsimustele, kuidas meie planeet tekkis ja kujunes. Ühtlasi võib merepõhjas saada aimu ohtudest, mis ähvardavad kogu maist elu. Meie uus sari peatubki just neil teemadel. (6 lk)

VESINE PÄIKESESÜSTEEM: Jupiteri kuu Europa jääkaane all võib loksuda kuni saja kilomeetri sügavune ookean. Päikese­süsteemis on juba 12 taevakehalt leitud vee jälgi. See tähendab, et Maa-välise elu leidmise lootused muutuvad üha suuremaks. (8 lk)

IMETAJATE TRIUMF: 65 miljoni aasta eest langes kosmosest Maale taevakeha, mis hävitas suure osa toonastest liikidest. Ellujäänute vahel algas võidujooks selle nimel, kellest saab uus maakera valitseja. Hiljutine teadusuuring selgitab, miks selle võitsime meie, imetajad. (8 lk)

SALADUSLIKUD GLADIAATORID: Keegi ei tea, miks pööras eduka gladiaatorimässu algatanud Spartacus oma väe Alpide juures ümber ning suundus tagasi Itaaliasse, kus ootas ees hukatus. (2 lk)

LÕPP UMMIKUTELE: Suurlinnade transpordi­süsteemid pole just oma parimas vormis. Õnneks on inseneridel valmimas täiesti uued sõidukid, mis ummikud ehk igaveseks lõpetavad. Üks neist on näiteks droontakso. (6 lk)

JALGRATAS 200: Kakssada aastat pärast leiutamist on jalgratas asunud vallutama ka vetevälju ning õhuvalda. Lisaks on see sõiduriist hakanud märkamatult kukutama autode nii vääramatuna näivat võimu. 21. sajand tõotab kujuneda rattasajandiks. (6 lk)

KODULABOR: Kuidas valmistada eriti vastupidavaid seebimulle.

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUTIKAD ASJAD: Uudistooted ja nutividinad (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

 

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555