Imeline Teadus nr. 77 (3/2017)

Foto: Shutterstock

2017. aasta märtsikuu Imelise Teaduse 108 leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemad teadusuuringute tulemused (6 lk)

OLE KURSIS: Uudiseid Eesti teadlaste töömailt (2 lk)

SÜDAMEMÜÜDID: Meie rinnas tuksuvat rahutut lihast ümbritseb palju müüte. Imeline Teadus uurib, kas need ka tõele vastavad. (8 lk)

UUS KALENDER: USA teadlased Richard Henry ja Steve Hanke pakkusid uue, senisest loogilisema kalendri, mille järgi iga kuupäev langeb igal aastal samale nädalapäevale. Näiteks kui sinu sünnipäev on 21. augustil, hakkab see edaspidi kuni elu lõpuni igal aastal olema teisipäeval. (4 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VÕITLUS SÕLTUVUSTEGA: Teadlased on välja selgitanud, et ajurakud on jagunenud kahte leeri, mis mõlemad püüavad saavutada kontrolli su käitumise üle. Üks leer püüdleb ratsionaalse käitumise poole, teine aga agiteerib järele andma halbadele harjumustele.(6 lk)

PUTUKATE INTELLEKT: Putukate aju suurus on vaid miljondik inimese omast. Sellest hoolimata tunnevad nad näiteks ärevust ning võivad langeda isegi pessimismi küüsi. Putukate aju uurimine tänapäevaste mikroskoopidega näitab, et aju struktuuri poolest ei erinegi putukad nii väga meist. Kas neil on olemas ka teadvus? (8 lk)

MARSIST SAAB UUS MAA: Lõhka atmosfääris terve rida termotuumapomme, kata polaaralad tumeda tolmuga ning täida õhk kasvuhoonegaasidega. Just selliseid pööraseid ideid pakuvad insenerid siis, kui jutuks tuleb elutu Marsi muutmine Maa-sarnaseks planeediks. (8 lk)

MAJADE PRINTIMINE: Kümme maja ehitati ühe ööpäevaga ja kontorihoone sai valmis 17 päevaga. Hiiglaslikud 3D-printerid toovad kaasa uue ehitusbuumi. (6 lk)

LASERI JÕUL TÄHTEDENI: Kui see oleks USA Silicon Valley visionääride, rikkurite ja silmapaistvate teadlaste teha, siis käivitaksime paari aastakümne pärast 100gigavatise laseri kusagil Tšiilis ning sihiksime selle laserkiirega väikeste kosmoseaparaatide mõne ruutmeetri suuruseid valguspurjeid. Laservalguse tõukejõud paneks need sõidukid tähtede poole liikuma tuhat korda kiiremini kui meie praegused kosmoselaevad. (6 lk)

ALLVEEDROONID: Autonoomsed droonid leiavad kiiresti üles laevavrakid ja hoiatavad läheneva tsunami eest. Raadiosignaalide vahetemine vee all on aga äärmiselt keeruline. Seetõttu hakkab allveedroonide internet tuginema heli- ja valgussignaalide kaudu edastatavale informatsioonile. (4 lk)

KODULABOR: Vaata, kuidas näeb välja sinu DNA. (2 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUTIKAD ASJAD: Uudistooted ja nutividinad (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657