Imeline Teadus nr 70 (8/2016)

Foto: Shutterstock

2016. aasta augustikuu Imelise Teaduse 108 leheküljel kirjutame:

KIRJUTA MEILE: Lugejate kirjad ja kommentaarid

AVASTUSED: Uuemad teadusuuringute tulemused (6 lk)

AJU: Sa kasutad oma ajust vaid kümmet protsenti. Iga kord, kui alkoholi tarvitad, kuivab aju veidi väiksemaks. Need on vaid paar näidet müütidest, mis meie suurepärase mõtlemisaparaadi kohta ringlevad. Imeline Teadus kontrollis kümne kõike levinuma müüdi tõelevastavust. (8 lk)

MEDUUSID: Surmavad mürgid, küütlev helendus ja tõhusad ujumisoskus. Esmapilgul meenutavad meduusid lihtsaid sültjaid tompe, kuid ei maksa lasta end eksitada. Nad on maakera ühed spetsialiseerunumad loomad, kes suudavad teadlasi jätkuvalt üllatada. (6 lk)

KOSMOSELAEVADE UUS PÕLVKOND:  Neli aastakümmet pole inimene jõudnud Maast kaugemale kui 1300 kilomeetri kaugusele. Uus põlvkond rakette, kosmoselennukeid ja –laevu aga valmistuvad meid viima miljonite kilomeetrite kaugusele. Lisaks on nad varasemast turvalisemad ja odavamad. Kosmonautika uued verstapostid on lühikesed reisid kosmosejaama, pikad reisid Kuule ja Marsile ning baaside rajamine teistele planeetidele. (8 lk)

Imeline Teadus
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.

VÕIMATU MOOTOR: Uut tüüpi mootor EmDrive näib rikkuvat loodusseadusi. Selle leiutaja sõnul saavutab mootor tõukejõu ilma midagi tõukamata. Kui see on tõesti õige, siis tuleb füüsikaõpikud ümber kirjutada. (4 lk)

TUMEAINE: 95 protsenti Universumis leiduvast ainest on meie jaoks nähtamatu. Nagu sellest veel vähe oleks, viitavad ühe suure galaktikaparve vaatlused, et nähtamatut ainet juhivad täiesti senitundmatud füüsikareeglid. Uue sarja „Astronoomia mõistatused“ avalugu ongi pühendatud tumeainele, mille osas on teadlased täna veel üsnagi tumedad. (6 lk)

JULM SURM LOOMARIIGIS: Milline suremise viis sulle kõige vähem meeldiks? Kas astla otsa torkamine, väljavaade saada tükkhaaval nahka pistetud apla vastse poolt või perspektiiv osutuda kärbsemunade elavaks haudemasinaks? Kõik need variandid on looduses igapäevased. Võitluses toidu ja paljunemise nimel ei tunne verejanulised tapjad mingeid moraalinorme. Anname üsna verd tarretama paneva ülevaate kõige julmematest olelusvõitluse võtetest. (8 lk)

ARVUTI SULAB INIMESEGA ÜHTE: Filmitegijaile on arvuti juba kaua olnud intelligentseks ja diskreetseks abimeheks. Nüüd hakkavad arvutid kujundama ka päriselu. Juba mõne aasta pärast tajuvad arvutid su meeleolu ning annavad sulle vajadusel energiasüsti. Mida arvutitelt veel võib lähiajal oodata ning kui kaugel on tehisintellekti sünd, sellest lugu räägibki. (6 lk)

MEESKONNATA LAEV: Kui laev nimega Mayflower sõidab 2020. aastal Inglismaa sadamast välja ja võtab kursi USA idarannikule, jääb kapten maismaale maha. Tuule ja päikese energial iseseisvalt seilav droonlaev kuulutab ette robotite juhitavate kaubalaevade ajastut. (4 lk)

HITLERI GENIAALSED SÕJAMASINAD: Natsi-Saksamaa juht suutis oma maa sõjatööstuses tekitada tõelise loomepuhangu, mille viljadeks olid paljud oma ajast kaugel ees olevad relvasüsteemid. Paraku rikkus Hitler oma liigse sekkumisega nende relvade võiduväljavaated. Tutvustame sakslaste kõige innovaatilisemaid relvi. (3 lk)

KÜSI MEILT: Teadus vastab lugejate küsimustele (6 lk)

NUTIKAD ASJAD: Uudistooted ja nutividinad (2 lk)

NUPUTAMISÜLESANDED

OLE KURSIS: Uudised Eesti teadusest

JÄRGMISE NUMBRI TUTVUSTUS

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Madis Aesma
Madis AesmaToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657