Inimajaloos on juba kaua üritatud aastaringi kulgu jälgida ja arvestada. Sel on olnud tähendus külvile ja lõikusele ning pühadele ja muudele tähtpäevadele. Esimeste kalendrite tekkimisest peale on olnud pidevalt vajadus neid kohendada, et külmad kuupäevaarvud ei läheks elava tegelikkusega vastuollu.
© Shutterstock
MARIE-LOUISE PADE HANSEN
19. OKTOOBER 2023
Niikaua, kui inimesed on maad harinud, on olnud neile oluline osata aega arvestada. Üks varasemaid tõendeid ajaarvamise kohta on Inglismaal asuv megaliitkompleks Stonehenge. Selle järgi, kuidas valguskiired Stonehenge’i kivimürakate vahelt paistsid, teadsid inimesed, millal on suvine ja millal talvine pööripäev, sest kui suvisel pööripäeval kompleksi sissepääsu juures seista, langevad tõusva päikese kiired just sinna. Kas Stonehenge’i ka tegelikult hiiglasliku kivikalendrina kasutati või oli see paik, kus kummardati Päikest kui jumalust, on praegu, ligikaudu 5000 aastat hiljem raske öelda.
Kalendritel, ajaarvamisel ja kultustel ning pühapaikadel on üksteisega palju asja. Kõigile kultuuridele on oluline olnud, et pühad riitused toimetataks õigel ajal, ning aeg hinnati õigeks just selle põhjal, kuidas taevakehad paiknesid. Vanad kreeklased ja juudid seadsid tegemisi näiteks nii, et kindlad pidustused toimuksid alati täiskuu ajal. Ka kristlaste ühed tähtsamad pühad, ülestõusmispühad, on liikuvad – need algavad alati esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud