Aina võimsamad orkaanid nõuavad uut kaaluklassi

Orkaanid ja taifuunid, mis sooja ookeanivee kohal tekivad, on viimastel aastatel aina võimsamad. Lausa nii võimsad, et teadlaste sõnul tuleks nende tugevusskaalale uus, kuues pügal juurde tekitada.

© AFP. Supertaifuun Haiyan 2013. aasta novembris Vaiksel ookeanil Filipiinidele lähenemas. 

MADIS AESMA

1. SEPTEMBER 2023

„Ettevaatliku teadlasena ei taha sa kunagi kurja välja kutsuda,“ ütles kliimateadlane Michael Wehner USA-s asuvast Lawrence Berkeley nimelisest laboratooriumist väljaandele USA Today. „Aga „kuri“ on kohal.“

Asi selles, et USA-s on 1970ndate algusest orkaanide tuule tugevuse mõõtmisel ja hindamisel kasutatud nn Saffir-Simpsoni skaalat, millel on viis taset, astet või kategooriat. Esimene neist tähistab orkaani, mille tuulekiirus on 120 km/h ehk 33 m/s. See ongi just see tuulekiirus, millest alates üleüldse tuulest orkaan saab. Saffir-Simpsoni skaala kõrgeim kategooria või tase on viies, ja selle juures puhub tuul alates kiirusest 250 km/h ehk 69 m/s. Viiendal kategoorial pole ülempiiri. Sellest kõrgemat kategooriat ei ole kasutusele võetud, kuna seda pole vaja olnud. Nüüd näikse see olukord olevat muutumas, sest tugevaid orkaane on aina enam. 

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress