Aastaks 2050 kasvab vähidiagnooside hulk maailmas 77% võrra

Sellise hoiatuse andis neljapäeval Maailma Terviseorganisatsioon WHO, vahendas uudisteagentuur AFP. WHO prognoosib, et aastal 2050 registreeritakse maailmas kokku 35 miljonit uut vähijuhtu. Võrdluseks – aastal 2022 oli neid umbes 20 miljonit. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

2. VEEBRUAR 2024

WHO koosseisus toimetav rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (IARC) ütles, et vähidiagnooside kasvu põhjuse põhilised süüdlased on alkohol, tubakas ja saastunud õhk.

2022. aastal registreeriti maailmas umbes 20 miljonit vähijuhtumit. Seega on prognoositav hüpe märkimisväärne.

“Kiirelt kasvav üleilmne vähikoormus (IARC-i termin – toim.) peegeldab ühtaegu seda, et inimkond on üldiselt vananemas ja kasvamas, aga ka inimeste avatust riskifaktoritele, millest mitmed on seotud ühiskondlik-majandusliku arenguga,” öeldi avalduses. “Tubakas, alkohol ja rasvumine on võtmetegurid, mis mõjutavad vähktõve sagedasemat diagnoosimist, õhusaaste on põhiline tegur keskkonnast lähtuvate riskifaktorite seas.”

Kõige rohkem uusi vähktõve juhtumeid absoluutarvudes ennustatakse kõige kõrgemalt arenenud riikidesse. Kuid kõige suurem vähktõve diagnooside kasv protsentuaalselt tabab WHO ennustuse kohaselt neid maid, mis on inimarengu indeksis kõige madalamatel positsioonidel. Seal tõuseb vähijuhtumite hulk 142 protsendi jagu. Indeksis keskmistel kohtadel olevatele maadele saab osaks 99protsendiline tõus, ütles WHO.

IARC-i vähiseire haru juht Freddie Bray ütles, et need maad, kellel on kõige vähem ressursse vähiga võitlemiseks, saavad kandma maailma vähikoormuse kõige raskemat osa.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress