Aasta loomaks valiti saladuslik näriline

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. VEEBRUAR 2023

Eesti 2023. aasta loomaks valiti lendorav, kellest on saanud üks looduskaitse sümboleid. Nõudlikkusega elupaiga suhtes ja kaitsestaatusega on lendorav katusliik paljudele vana metsa liikidele ning suunab meid metsa jätkusuutlikumalt majandama.

Samas on vähesed looma ennast näinud ja seetõttu on lendorava aasta üks eesmärk tutvus­tada selle liigi elu. Valdavalt öise eluviisi tõttu tegutseb lendorav metsas üldjuhul ajal, kui inimene seal ei liigu. Pesast lahkudes kaob loom puuvõrasse või kaugemale metsa, kust teda on peaaegu võimatu leida isegi jälgimisseadmete abil. Ka päevasel ajal pole võras toimeta­vat lendoravat lihtne märgata, sest tema karvavärvus sulandub haavakoore ning sellel kasvavate samblike omaga.

Lendorav on Kirde-Eesti pärisasukas. Hoolima­ta sellest, et viimaseil aastail on lend­orava asustatud pesakohtade arv suurenenud, on viimasel sajandil liigi levila Eestis siiski järsult ahenenud. Just elupaikade vähenemine ja killustu­mine ning väike loomade arvukus eralda­tud rühmades on põhjused, miks viima­se liikide ohustatuse (punase nimestiku) hindamise järgi on Eesti lendorava asurkond kriitiliselt ohustatud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress