7 müüti pikkuse kohta

Kas pikad inimesed saavad rohkem palka? Kas inimkond tervikuna kasvab üha pikemaks? Kas kasvu määravad ära geenid? Teeme selgeks, missugused pikkuse kohta käivad laialt levinud seisukohad vastavad tõele ning millised neist on lihtsalt müüdid.

© Shutterstock

LEA MILLING KORSHOLM

30. SEPTEMBER 2023

Väide nr 1

Inimene kasvab kõige rohkem teismeeas

VALE!

Teismelised poisid ja tüdrukud võivad mõne kuu jooksul pikkuses korralikult juurde visata. Tegelikult aga ei kasva inimene neil aastail sugugi kõige kiiremas tempos. 0–20aastaste poiste ja tüdrukute kasvukõveraid vaadates näeme, et selles vanusevahemikus on kasv tõepoolest kiire, aga kõige hoogsam on see selgelt esimestel eluaastatel.

Vastsündinud laps on keskmiselt 50 sentimeetrit pikk, aga juba neli aastat hiljem on ta üle kahe korra pikem, umbes 105 senti­meetrit. Kõige kiirema kasvu ajal võivad lapsed kasvada rohkem kui 20 sentimeetrit aastas, mis on palju märkimisväärsem pikkuse lisandumine kui puberteedieas.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress