Viis müüti külmetuse kohta

Külmetushaigus nakkab ainult aevastamise teel. Ninaluristamist põhjustab üksainus viirus. Soe piim viib külmetushaiguse just kui käega pühitult. Need on ainult kolm külmetushaiguste kohta käivat veendumust, mis on iidamast-aadamast levinud. Heidame pilgu tuntud müütidele ja vaatame, millistel on tõepõhi all.

© Shutterstock

GROM PALMGREN

1. VEBRUAR 2022

Tõde: külm ja tuuletõmme suurendavad külmetushaigusesse jäämise riski

Kui meil on külm, töötab meie immuunsüsteem halvemini. Selle tagajärjel muutume igat tüüpi viiruste ja bakteritega nakatumise suhtes vastu­võtlikumaks. Üks põhjus on see, et külma käes veresooned ahenevad, et keha liiga palju soojust ei kaotaks. See tähendab ühtlasi, et organite vere­varustus halveneb ning hingamisteede limaskestadele jõuab verest vähem immuunrakke ja antikehi. Kui immuun­süsteemi kaitsemehhanismid on nõrgemad, on külmetushaigust põhjustavatel viirustel lihtsam neist mööda hiilida ning rakke nakatada ja edukalt paljuneda.

Külm ja tuuletõmbus üksinda ei põhjusta külmetushaigust, aga immuunsüsteem muutub sellistes tingimustes haigustele vastuvõtlikumaks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress