Geenikäärid lõikavad tõved kehast välja

Revolutsiooniline tehnoloogia CRISPR-Cas9 võimaldab taimede, loomade ja inimeste geene mõjutada. Geenikääridel on potentsiaal juurida välja igasugused haigused. Üllate eesmärkide varjupoolena kollitab aga hirm disainerbeebide ees.

© Shutterstock

ANDREAS EBBESEN JENSEN

11. SEPTEMBER 2023

CRISPR-Cas9 (sageli kasutatakse lihtsalt lühivormi CRISPR) on tööriist, millega teadlased saavad teha odavalt, tõhusalt ja täpselt muutusi kõigi organismide genoomis. Seda tööriista nimetatakse tihti ka geenikäärideks, aga tegelikult on CRISPR lühend ingliskeelsest nimetusest clustered regularly interspaced short palindromic repeats, mis tähendab eesti keeles klaster­datud regulaarsete vahedega lühikesi palindroomseid kordusi. Need on väikeste viirusefragmentide koopiad, mida leidub bakterite DNAs. Bakterid kasutavad neid pahaloomuliste viiruste ära tundmiseks. Kui kahjulik viirus fragmentide abil tuvastatakse, hävitab bakter viiruse ensüümiga Cas9, mis suudab kahjuliku viiruse DNA-ahela tükkideks lõikuda ja viiruse sel moel kahjutuks teha.

Tegelikult avastasid CRISPRi 1987. aastal juhuslikult Jaapani teadlased. Seda, kuidas bakteritele omast viirusetõrjet laiemalt ära kasutada, mõisteti aga alles 2012. aastal. Siis näitasid USA ja Prantsuse teadlased Jenni­fer Doudna ja Emmanuelle Charpentier esimest korda, et CRISPRit saab kasutada nii taimede, loomade kui ka inimeste geenide muutmiseks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress