Revolutsiooniline tehnoloogia CRISPR-Cas9 võimaldab taimede, loomade ja inimeste geene mõjutada. Geenikääridel on potentsiaal juurida välja igasugused haigused. Üllate eesmärkide varjupoolena kollitab aga hirm disainerbeebide ees.
© Shutterstock
ANDREAS EBBESEN JENSEN
11. SEPTEMBER 2023
CRISPR-Cas9 (sageli kasutatakse lihtsalt lühivormi CRISPR) on tööriist, millega teadlased saavad teha odavalt, tõhusalt ja täpselt muutusi kõigi organismide genoomis. Seda tööriista nimetatakse tihti ka geenikäärideks, aga tegelikult on CRISPR lühend ingliskeelsest nimetusest clustered regularly interspaced short palindromic repeats, mis tähendab eesti keeles klasterdatud regulaarsete vahedega lühikesi palindroomseid kordusi. Need on väikeste viirusefragmentide koopiad, mida leidub bakterite DNAs. Bakterid kasutavad neid pahaloomuliste viiruste ära tundmiseks. Kui kahjulik viirus fragmentide abil tuvastatakse, hävitab bakter viiruse ensüümiga Cas9, mis suudab kahjuliku viiruse DNA-ahela tükkideks lõikuda ja viiruse sel moel kahjutuks teha.
Tegelikult avastasid CRISPRi 1987. aastal juhuslikult Jaapani teadlased. Seda, kuidas bakteritele omast viirusetõrjet laiemalt ära kasutada, mõisteti aga alles 2012. aastal. Siis näitasid USA ja Prantsuse teadlased Jennifer Doudna ja Emmanuelle Charpentier esimest korda, et CRISPRit saab kasutada nii taimede, loomade kui ka inimeste geenide muutmiseks.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud