2025. aastal tõuseb õhku Concorde’i roheline järglane

© Boom Supersonic / Shutterstock

EBBE RASCH

1. VEEBRUAR 2022

2003. aasta oktoobris tegi oma viimase kommertslennu legendaarne Concorde. See Briti-Prantsuse lennukitüüp oli 27 aasta vältel olnud ainus regulaarseid reisilende tegev ülehelilennuk, ent lõpuks muutus selle käigus hoidmine liiga kulukaks. Concorde saadeti pensionile. Hiljem on mitu tootjat plaaninud ülehelireisilennukeid tagasi tuua ja nüüd on Boom Supersonic astunud pika sammu oma lennu­ki Overture õhku tõusmisele lähemale.

Maailma üks suuremaid lennufirmasid United Airlines tellis eelmisel aastal Boom Supersonicult viisteist ülehelilennukit. Ettevõtted sõlmisid lepingu, arendamaks edasi lennukit ja selle kasutatavat erilist kütuse­tüüpi.

Eemalt vaadates sarnaneb Overture ise­loomuliku kolmnurkse kuju poolest Concorde’iga, ent uus lennuk konstrueeritakse tänapäevastest, kergetest komposiitmaterjalidest. Ka mootorid on täiesti uued ja tunduvalt vaiksemad. Need suudavad 80 tonni raskust lennukit edasi viia kiirusel 2000 km/h, ilma et peaks kasutama niinimetatud järelpõleteid, mille tõttu oli Concorde’i kütusekulu kosmiline.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress