Maa sulab kõrvetavates kuumalainetes

Eestimaine juuli võis küll olla justkui üks lõputu vihmasadu, kuid suures plaanis on olud planeedil Maa siiski põletavalt palavad. Juuli läks ajalukku ilmavaatluste ajaloo palavaima kuuna. Euroopa Liidu raporti järgi võib kuumus 2100. aastal põhjustada 90 000 eurooplase surma.

© Shutterstock

EBBE RASCH

24. AUGUST 2023

Selle aasta juulikuu oli registreeritud ilmavaatluste ajaloo kõige palavam. Sõltumatute kliimateadlaste töörühm Clima­te Central teatas, et vähemalt kaks miljardit inimest planeedil Maa tundis kliima soojenemise mõju erakordselt kuuma temperatuurina lausa igal päeval juulis. Kõige kuumem päev oli ülemaailmses kontekstis Climate Centrali teatel 10. juuli.

Kõige rohkem raporteeriti kuuma­lainetest, mis puudutasid Mehhikot, USA lõunaosa, Lõuna-Euroopat, ent ekstreemset palavust, mida põhjustas kliima­muutus, kogeti ka mujal: Kariibi mere saartel, Kesk-Ameerikas, Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Analüüsis vaadeldi 200 riiki ja 4700 linna. Climate Centrali ase­president Andrew Pershing ütles pressiteates, et planeedil Maa ei olnud juulis peaaegu ühtegi paika, mida kliima­muutus poleks mõjutanud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress