Eestimaine juuli võis küll olla justkui üks lõputu vihmasadu, kuid suures plaanis on olud planeedil Maa siiski põletavalt palavad. Juuli läks ajalukku ilmavaatluste ajaloo palavaima kuuna. Euroopa Liidu raporti järgi võib kuumus 2100. aastal põhjustada 90 000 eurooplase surma.
© Shutterstock
EBBE RASCH
24. AUGUST 2023
Selle aasta juulikuu oli registreeritud ilmavaatluste ajaloo kõige palavam. Sõltumatute kliimateadlaste töörühm Climate Central teatas, et vähemalt kaks miljardit inimest planeedil Maa tundis kliima soojenemise mõju erakordselt kuuma temperatuurina lausa igal päeval juulis. Kõige kuumem päev oli ülemaailmses kontekstis Climate Centrali teatel 10. juuli.
Kõige rohkem raporteeriti kuumalainetest, mis puudutasid Mehhikot, USA lõunaosa, Lõuna-Euroopat, ent ekstreemset palavust, mida põhjustas kliimamuutus, kogeti ka mujal: Kariibi mere saartel, Kesk-Ameerikas, Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Analüüsis vaadeldi 200 riiki ja 4700 linna. Climate Centrali asepresident Andrew Pershing ütles pressiteates, et planeedil Maa ei olnud juulis peaaegu ühtegi paika, mida kliimamuutus poleks mõjutanud.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud