Kuidas näevad mesilased lilleõit, jõehobu väikesed abilised, jaaniussida helendavad laternad, galaktikate lähenemine… Vaata siit efektseid teadusfotosid!
© Shutterstock
IMELINE TEADUS
1. JAANUAR 2023
Lillede maailm on väga kirju, kuid tegelikult on see palju värviküllasem, kui me oskame aimata. Inimsilm ei suuda igasugust valgust registreerida ning nii jääb osa toone meile nähtamatuks. See pilt siin, mis saadeti fotokonkursile Sony World Photography Awards, on jäädvustatud meetodil, mille käigus suunatakse lilleõiele teatud lainepikkusega ultraviolettkiirgus, mis paneb õie helendama. Seda nähtust nimetatakse fluorestsentsiks ja see seisneb selles, et UV-kiirgus ergastab õie molekulides olevate aatomite elektrone, mis „hüppavad“ hetkeks kõrgemale energiatasandile ning tagasi langedes kiirgub vabanev energia pikema lainepikkusega kiirgusena. Inimsilm ei taju enamasti seda kiirgust, ent mesilased näevad õit just sellisena.
© Wildlife & Nature, 2022 Sony World Photography Awards
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud