2022. aasta novembri teadusfotod

Soolajärve kehva seis, mao suutäis, kosmose mõju inimsilmale… vaata siit efektseid teadusfotosid!

© Shutterstock

IMELINE TEADUS

1. NOVEMBER 2022

Suure Soolajärve lõpp võib olla lähedal

USAs Utah’ osariigis paiknev Suur Soolajärv on põua ja inimtegevuse tõttu erakordselt kehvas seisus. Veetase on väga madal. Sellel on kaks põhjust: esiteks on sadakond aastat juhitud järve suubuvate jõgede vett mujale, et kasutada seda ära inimeste töödeks-tegemisteks; teiseks on osariiki tabanud erakordselt intensiivne põud, mis on veetaset aurustumise tõttu veelgi langetanud. Järve pindala on 1980. aastaist kahanenud kahe kolmandiku võrra, ja kui järv peaks sootuks kaduma, jääb selle kohale lohk tulvil mürgist tolmu, mida tuul võib hakata kandma läheduses asuvasse linna Salt Lake Citysse. Värske raporti põhjal on aega selleks, et päästa järve ökosüsteem, ainult mõni kuu. Järvevees ei ela vee soolsuse tõttu kuigi palju liike, ent vetikaid ja baktereid seal siiski leidub.

Fossiilistununa tuntakse seda tüüpi vetikaid ja baktereid stromatoliitidena ning need on tunnistuseks päris esimesest elust, mis Maal üldse teada on. Suur Soolajärv on üks väheseid paiku, kus need praegugi kasvavad-elutsevad ning korallirahudega sarnanevaid moodustisi tekitavad. Kui selline vetika- ja mikroobirahu veetaseme langedes õhu kätte satub, tõmbub see valgeks. Pildil ongi näha vee alt välja jõudnud rahusid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress