2022. aasta jaanuari teadusfotod

Hinnaliste metallide sünd, lund punaseks värvivad vetikad, 17 aastat mulla all olnud tsikaad, kotka üllatusrünnak… Vaata siit efektseid teadusfotosid!

© Riken/CXC/NuStar/NASA

IMELINE TEADUS

1. JAANUAR 2022

Tähe hukkudes sünnivad hinnalised metallid

Suurem osa titaanist, mida kasutatakse ehetes ja elektroonikas, tekib supernoova­plahvatustes. Need on massiivsete tähtede elu lõppvaatus. Kui tuumasüntees tähes kergete elementide varude ammendumise tõttu lõpeb, kaob statsionaarses olekus gravitatsiooni tasakaalustav kiirgusrõhk ning toimub gravitatsiooniline kollaps, millele järgneb supernoova­plahvatus. Tähe väliskihid paisatakse universumisse laiali. Röntgenikiirgust registreeriv NASA kosmose­teleskoop Chandra uuris meist 11 000 valgusaasta kaugusel asuva supernoova Cassiopeia A jäänuseid ja tuvastas seal mitme raskema elemendi olemasolu. Peale titaani (sinine) moodustus täheplahvatuse käigus rauda (oranž), räni (punane) ja magneesiumi (roheline). Cassiopeia A on Linnutee noorim supernoovajäänus. On võimalik, et astronoomid märkasid noovat juba 17. sajandi teisel poolel.

© Riken/CXC/NuStar/NASA

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress