Astronautidele prinditakse kosmoses uued luud, tukkuvad merikilpkonnad naudivad eraranda, rabapistrik sööstab rekordkiirusel läbi õhu… Vaata siit efektseid teadusfotosid!
© SJM Photography
IMELINE TEADUS
1. DETSEMBER 2022
Kosmosejaamas või pikal reisil olevas kosmoselaevas võib tekkida hädaolukord, mille tõttu on astronaudile vaja uut „varuosa“. Kui selleks on mõni luutükk, mille järele Maale minek on välistatud, tuleb luu kosmoses valmistada. ESA katsetab praegu uut meetodit, mis võimaldab printida nii tehisnahka kui ka -luid. Pildil oleva luutüki printimisel on kasutatud inimese tüvirakke ja vereplasmat, mis toimib justkui toitainerikka bioloogilise tindina. Tsemendi rollis on kaltsiumfosfaat, mida sisaldub ka tõelistes luudes. See moodustab tugeva võreja struktuuri, mille küljes ja vahel saavad tüvirakud luukoeks kasvada. Lisatugevuse annab prinditavale luule vetikatest ekstraheeritud aine.
© SJM Photography
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud