2022. aasta detsembri teadusfotod

Astronautidele prinditakse kosmoses uued luud, tukkuvad merikilpkonnad naudivad eraranda, rabapistrik sööstab rekordkiirusel läbi õhu… Vaata siit efektseid teadusfotosid!

© SJM Photography

IMELINE TEADUS

1. DETSEMBER 2022

Uued luud astronautidele

Kosmosejaamas või pikal reisil olevas kosmose­­laevas võib tekkida hädaolukord, mille tõttu on astronaudile vaja uut „varuosa“. Kui selleks on mõni luutükk, mille järele Maale minek on välistatud, tuleb luu kosmoses valmistada. ESA katsetab praegu uut meetodit, mis võimaldab printida nii tehisnahka kui ka -luid. Pildil oleva luutüki printimisel on kasutatud inimese tüvirakke ja vereplasmat, mis toimib justkui toitainerikka bioloogilise tindina. Tsemendi rollis on kaltsiumfosfaat, mida sisaldub ka tõelistes luudes. See moodustab tugeva võreja struktuuri, mille küljes ja vahel saavad tüvirakud luukoeks kasvada. Lisatugevuse annab prinditavale luule vetikatest ekstraheeritud aine.

© SJM Photography

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress