16 000 aasta vanusest mulla­proovist leiti DNAd

Teadlased eraldasid esimest korda mullast DNAd ehk pärilikkus­materjali. Uue meetodiga on võimalik järjestada mõne ammu surnud inimese genoom ilma ühtegi luujupikest leidmata.

© Shutterstock

EBBE RASCH

1. JAANUAR 2022

DNA-uuringutega tegelevad Taani ja Briti teadlased tegid ühest Mehhiko mägikoopast pärineva pinnaseproovi analüüsimisel epohhi loova avastuse. Esimest korda suutsid nad pinnaseproovide põhjal järjestada ammu elanud loomade DNA. Loomade endi säilmeid teadlastel kasutada polnud, kuid seda polnud vajagi. Ammusel ajal olid karud nimelt seda mägikoobast usinasti tualettruumina kasutanud. DNA, mille põhjal genoom järjestati, pärines rakkudest, mida leidus loomade uriinis, väljaheidetes ja karvades, mis olid mullas säilinud. Tehtud avastust peavad teadlased ise verstapostiks e-DNA (ingl environmental DNA) valdkonnas. Selles teadusharus tegeldaksegi loomade ja taimede genoomi järjestamisega keskkonnast, näiteks mullast või veest, leitud pärilikkusaine alusel.

Koopas käisid omal ajal lühikoonulised karud (lad Arctodus simus). Liik elas Põhja-Ameerikas, suri välja umbes 11 000 aastat tagasi ja oli paras hiiglane. Neljal jalal kõndides oli karu turja kõrgus kaks meetrit ning ta võis kaaluda terve tonni.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress