Kas lapseootel naised on "peast rasedad"?

26. oktoober 2017, 12:05
Lapseootel naine võib muutuda hajameelseks, ent mitmed tema vaimsed võimed paranevad.

Raseduse ajal muutub tulevase ema aju. Mitu ajukeskust kahaneb, et teha ruumi selliseid võimeid nagu empaatiat ja näotuvastust juhtivatele keskustele.

Tulevased või ka värsked emad on raseduse ajal ning pärast sünnitust segaduses ja hajameelsed, ütleb tuntud uskumus. Nüüd on teadlased tuvastanud, et naistel tekib lapseootuse ajal tõesti midagi emadusdementsusega sarnanevat. Rahvusvaheline teadlaste töörühm skannis naiste aju enne rasedust, raseduse ajal ja pärast seda. Teadlased nägid, et naistel kahanes raseduse ajal ajus mitu nn halli piirkonda. Teiste hulgas jäi väiksemaks hipokampus ehk mälukeskus, mis võib seletada, miks osa naisi muutub pärast sünnitust hajameelseks.

Teadlased arvavad, et hallid piirkonnad kahanevad seetõttu, et aju valged alad muutuvad suuremaks. Valgeollus liigub ajurakkude ühendustesse, mis arvatavasti muudab nende närvierutuse levimise raseduse ajal paremaks. See tähendab, et vastse ema aju on tõenäoliselt paremini valmistunud looma sidet oma järglasega ja hindama lapse vajadusi.

„Peast rase“ olemine sisaldab mitut positiivset muutust. Värske ema võime meeste nägu „lugeda“ muutub paremaks (et kaitsta ema ja last võimaliku vägivalla eest), kasvab suutlikkus tegeleda mitme asjaga korraga ning tugevneb ka üldine intellekt.

Loe Imelise Teaduse novembrinumbrist lähemalt rasedusega seotud müütide ja nende tõelevastavuse kohta!

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri