Kakaduu oskab tööriista hoida

22. mai 2017, 15:57
Tanimbari kakaduudel pole tööriistade kasutamise kaasasündinud oskust, ent see ei sega neil vajadusel seda õppimast.

Tanimbari kakaduud suudavad vajadusel pulka tööriistana kasutada ning mõistavad seda ka alles hoida tulevikus tekkida võiva vajaduse puhuks.

Tööriistade kasutamist on täheldatud vaid väheste loomaliikide, nt mõnede primaatide ning Uus-Kaledoonia vareste seas. Veel haruldasem on võime tööriistu vajadusel valmistada. Viini ülikooli ning veterinaarmeditsiini ülikooli teadlased viisid Indoneesias elavate tanimbari kakaduudega läbi aga rea eksperimente, mis näitasid, et ehkki neil lindudel pole tööriistade valmistamise ega kasutamise kaasasündinud oskust, õppisid nad kiiresti ära mõlemad kunstid ning lisaks mõistsid ka tööriistade säilitamise tähtsust.

Katsete käigus võimaldati kakaduudel pähklite raskesti ligipääsetavatest kastidest väljakoukimiseks kasutada pulka. Linnud jagasid kiiresti ära, et pärast esimese pähkli kättesaamist ei tohi pulka minema visata, sest seda võib vaja minna ka järgnevate maiuspalade hankimiseks. Pulga pähklisöömise ajal alleshoidmiseks leiutasid kakaduud erinevaid meetodeid: mõned hoidsid seda küüniste vahel, teised aga asetasid pulga selleks ajaks kõrvale. Ka pulga kasutamise tehnika muutus vastavalt vajadusele. Eksperimenti ajakirjas Animal Behaviour kirjeldanud teadlased järeldasid, et kakaduud oskasid oma tavapärast käitumisrutiini muutunud oludele kohandada ning ka planeerida oma tegevust tulevikus.

 

 

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus pakub harivat lugemist kogu perele.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Ajakirjal on 161 000 lugejat.
Hind: e-arve püsimaksega 6,49 €, 1 aastaks 75 €
Telli Ajakiri