Imelise Teaduse kodulabor: teeme ise laavalambi

24. november 2016, 11:58

Imeline Teadus toob sinuni pidevalt lugusid sellest, kuidas professorid ja insenerid oma laboreis põnevat elu elavad. Kuid nüüd algavas uues sarjas õhutame sind ennast valget kitlit selga tõmbama ning anname juhiseid lõbusate ja mõtlemapanevate katsete sooritamiseks. Võta lapsed kampa ning saatke pime talvepäev üheskoos mööda suitsuses ja auruses kodulaboris

Laavalambi valmistamiseks koduste vahenditega läheb sul tarvis läbipaistvat pudelit, vett, toiduõli, toiduvärvi, mingeid kihisevaid tablette (nt peavalutablette) või soola. 

Esmalt vala vesi ja seejärel õli pudelisse. Kuna vesi on õlist raskem, vajub see pudeli põhja. Vesi ja õli ei segune omavahel, sest nende molekulid on erinevat tüüpi. Veemolekul on polaarne molekul, sest elektronid, mis hapniku ja vesiniku aatome seovad, paiknevad hapnikuaatomi tuumale pisut lähemal kui vesinikuaatomile. Õli aga koosneb peamiselt süsiniku- ja vesinikuaatomitest, mille tuumad seovad elektrone enamvähem võrdse tugevusega, seetõttu on õlimolekul mittepolaarne. Segusid saab valmistada vaid üht tüüpi, olgu siis polaarsete või mittepolaarsete molekulidega vedelikest.

Kui nüüd lisada pudelisse toiduvärvi, vajub see veekihini ja muudab selle värviliseks. Viimasena poeta pudelisse kihisevad tabletid: need vajuvad põhja ning paiskavad veetilku õli sisse, kust need siis jälle alla vajuvad. Laavalamp ongi valmis! Kui kihisevaid tablette pole, ajab asja ära ka tavaline sool. See ei pane küll vett mäslema, ent läbi õlikihi vajudes võtab sool kaasa pisut õli, mis siis pudelipõhjast taas üles tõuseb.

Täiusliku efekti saavutamisks võta pakkpast, tee sellesse väike auk, pane kasti alla süüdatud taskulamp (NB! mitte mingil juhul küünal või muu elava tulega valgusallikas!), aseta pudel augu peale ning kustuta toas ülejäänud valgustus.

Imelise Teaduse detsembrinumbrist leiad mitme teise põneva katse juhised. 

Laavalambi tegemist võid jälgida ka sellest videost: 

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus pakub harivat lugemist kogu perele.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Ajakirjal on 161 000 lugejat.
Hind: e-arve püsimaksega 6,49 €, 1 aastaks 75 €
Telli Ajakiri