Miks saab teemanti lihvida?

IMELINE TEADUS

22. august 2011, 18:42

Kui teemant on maailma kõige kõvem mineraal, siis kuidas täpselt saab seda ikkagi lihvida? Vastus on lihtne – teemanti saab teise teemandiga lihvida seetõttu, et see mineraal ei ole ühtlaselt kõva. Kui teemant oleks igast küljest ühtesuguse kõvadusega, oleks seda sama hästi kui võimatu või siis ääretult keeruline lihvida. Selle mõistmiseks tuleb kõigepealt teemandi ehitusega tutvuda.

Teemant on tõepoolest kõige kõvem teadaolev mineraal, kuid selle lihvimine pole võimatu. Tükike toorteemanti pole iseenesest just eriti vaatamisväärne. Põhjus, miks see mineraal on nii nõutud ehtekivi, peitub just lihvimises.

Teemant koosneb süsinikust, mis on järjestatud ideaalsesse kristallvõrestruktuuri, kus üks süsinikuaatom on seotud nelja teise süsinikuaatomiga. Üks teemandikristall kuulub niinimetatud kuubilisse kristallisüsteemi, mis on kõige lihtsam sümmeetriline kristallisüsteem. See tähendab, et teemandikristalli võib panna koordinaadisüsteemi, millel on kolm võrdse pikkusega telge, mis seisavad üksteise suhtes täisnurga all. Kõige lihtsam kuubiline kristall on kuubik ja teemandid võivadki kuubikutena kasvada. Tavaliselt kasvavad teemandid küll oktaeedritena, mida võib kirjeldada kui kaht põhjapidi kokku kasvanud neljaküljelist püramiidi. Asi on selles, et teemant on kõige kõvem oktaeederpindadega paralleelsetes suundades ja kõige pehmem paralleelselt kuubikpindadega.

Teemantide lihvimiseks kasutatakse tööriistu, mis on kaetud teemandipulbriga. Pulbris on väikesed teemandiosakesed erineva orientatsiooniga ja seetõttu erineva kõvadusega. Osa osakesi on peaaegu alati kõvemad kui pind, mida nad töötlevad  - välja arvatud muidugi juhul, kui töödeldava pinna puhul on tegu kõige kõvemas suunas oleva pinnaga. Kui lihvimisriista kõige kõvema suuna suhtes vaid veidi teise nurga alla kallutada, on teemandi lihvimine siiski võimalik.

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu alguses.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri